Sıkça Sorulan Sorular

SÜREÇ

En az 250.000 USD üzerinde gayrimenkul satın alıp, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruyla Türk Vatandaşlığı talebiniz işleme koyulur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, satılan gayrimenkullerin en az 250.000 USD değerinde olduğunu kontrol eder. Tapu Müdürlüğü, vatandaşlık için 3 ila 7 gün arasında onay verir. Başvurunuz onaylanır onaylanmaz randevu almadan ikamet izni için Göçmenlik Bürosu’na başvuruda bulunuruz. Göçmenlik Bürosu’nun onayından sonra, yine aynı gün içinde onay kağıdı ve ikamet izni ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvururuz. Tapu başvurusundan sonraki tüm bu süreç İstanbul ve Ankara’da yer alan Vatandaşlık Bilgilendirme Ofislerinde takip edilmektedir. Başvurunuz 30 gün içinde sonuçlanır.

TKGM, taşınmazın USD cinsinden değerini, işlemin yapıldığı tarihteki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının efektif satış kuru üzerinden hesaplar.

Vatandaşlık başvurularında aranılan belgelerin eksiksiz olması durumunda 30 gün içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Hükümet bu zamanı azaltmak için özel ofisler açtı.

Bakanlık, minimum değerin 250.000 USD olduğundan emin olmak istemektedir. Yeminli gayrimenkul değerleme uzmanları, fiyat sahtekarlığını önlemek için gayrimenkulu değerler. Bu yüzden satış fiyatı ile değerleme arasında %20’ye kadar sapmalar olabilir. Bu nedenle ND Team, bu durumu göz önünde bulundurarak hesaplama yapmanızı ve gayrimenkul almanızı tavsiye eder.

Vatandaşlık onayı süreci, ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturmadığınızın, ulusal güvenlik arşivleri aracılığıyla doğrulanması ve kesinleşmesiyle bağlantılıdır.

ND Team’in uzman ekibi tüm süreç boyunca size rehberlik edecek. 2004 yılından bu yana verdiğimiz hizmetlerle hayallerindeki evlere ulaşma yolunda olan tüm müşterilerimize %100 mutluluk garantisi veriyoruz.

ND Team’e vekalet verdiğiniz takdirde baştan sona kadar tüm süreçleri takip edebiliriz.

Vatansızlığınızı kanıtlayan bir belge (Birleşmiş Milletler tarafından verilen seyahat belgesi) ile en az 250.000 USD değere sahip bir mülk satın aldığınızda Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

Başvurunuz onaylanır onaylanmaz size ve 1. derece aile bireylerinize herhangi bir bekleme süresi olmadan aynı gün içinde oturma izni verilir. (No:6458/31-J)

18 yaşından küçük çocuğunuz asker çağına geldiğinde, askerlik yapmakla yükümlüdür. Çifte vatandaşlık hakkına sahip kişiler, askerlik hizmetini vatandaşı olduğu iki ülkeden birinde yapabilirler. Eğer askerlik hizmetinizi tamamladıysanız bunu belgeyle kanıtlamanız gerebilir. 22 yaşından büyük kişilerin ise özel bir koşul olup olmadığı ile ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekir.

Türkiye’de gayrimenkul satın alan bütün vatandaşlar başvuru yapabilir.

Evet, Türkiye çifte vatandaşlığa izin veriyor fakat kendi vatandaşlığınıza ait konsolosluğunuzla görüşmelisiniz. Hindistan, Çin ve Suudi Arabistan gibi bazı ülkeler çifte vatandaşlığa kısıtlama getirebiliyorlar.

Bütçeniz yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almak için yeterli değilse, Turkuaz Kart için başvurabilirsiniz. Turkuaz Kart, ABD Yeşil Kartına benzer. Turkuaz Kart, Türk vatandaşının sahip olduğu oy hakkı ve erkekler için zorunlu askerlik hakkı dışında tüm haklarını size sunmaktadır.

Hayır, kendi devlet yönetmeliğinize bağlı olarak Türk yasaları ikili veya çoklu vatandaşlığa izin veriyor.

Evet. Ancak, doktor ve avukat gibi mesleklerde özel denklik sertifikası konusunda baro birliklerine başvuru yapmak gereklidir.

EMLAK

Evet. Noter onaylı Satış Vaadi Sözleşmesi yaptıysanız ve ödemeleriniz 250.000 USD üzerindeyse (Ödemelerinizin 19.09.2018 tarihinden sonrası sayılmak üzere) taksitle aldığınız bir gayrimenkul ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Evet. Örneğin, bir mülk satın aldınız, ancak tapunuzu teslim almadınız ve taksit ödüyorsunuz. 18.09.2018 tarihinden sonraki tüm gayrimenkul alımları ve yatırımları ile başvuru yapılabilir.

Toplam değeri 250.000 USD fazla olan istediğiniz gayrimenkulü satın alabilirsiniz.

Toplam değeri en az 250.000 USD olacak şekilde birden fazla gayrimenkul satın alabilirsiniz. Fakat hepsi için aynı anda başvurmalısınız. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü beyan edilen değerler 250.000 Doların üzerindeyse vatandaşlık başvurularını kabul eder.

Evet, noterden 250.000 USD değerinde mülk satın alma taahhüdünde bulunan herkes vatandaşlık alabilir.

Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değeri 250.000 USD’nin üzerinde olup olmadığını Gayrimenkul Değerleme uzmanları doğrular. Bakanlık “satılamaz şerhi tesisini” TKGM’den talep eder. Satın aldığınız gayrimenkullerin ödemesi banka havalesi ile mülk sahibine yapılmalıdır.

500.000 USD ve üzerinde fon yatırımı yaptıktan sonra Halkbank, İş Bankası, Akbank ve QNB Finansbank gibi anlaşmalı bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonrasında, başvuru formunuz Sermaye Piyasası Kurulu’na gönderilir. Fon yatırımı ile vatandaşlık için gerekli olan “Vatandaşlık Onay Belgesi”ni anlaşmalı bankanızdan teslim alıyoruz. ND Team olarak belgelerin toplanması ve tamamlanmasına yardımcı oluyoruz. Son adımda, başvurunuz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gönderilir ve imzalar için davet edilirsiniz.

AİLE

Evet. Siz, eşiniz ve 18 yaşın altındaki tüm çocuklarınız Türk vatandaşı olabilir.

Çocuğunuzun ana-babasının bakıma muhtaç olduğunu belgeleyerek vatandaşlık alabilirsiniz.

Hayır. Başvuru sahibi, kendisi ve aile bireyleriyle ilgili gerekli tüm dökümanları getirmesi yeterlidir.

Sadece bir kişi ve birinci dereceden yakınları (eşi ve 18 yaş altı çocukları) vatandaşlık alabilir.